Roboty publiczne
Podstawa prawna: art. 57 oraz art. 140 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004r. Nr 99, poz. 1001 z późń. zm.) oraz Rozporządzenie MGiP z dnia 13 lipca 2004r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne (Dz. U. z 2004r. Nr 161, poz. 1683 z późn. zm.).
Oznacza to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 m-cy przy wykonywaniu prac mających na celu reintegrację zawodową i społeczną, określoną na podstawie przepisów o zatrudnieniu socjalnym, organizowane przez ośrodki pomocy społecznej lub organizacje pozarządowe statutowe zajmujące się problematyką:
- ochrony środowiska,
- kultury,
- oświaty,
- sportu i turystyki,
- opieki zdrowotnej,
- bezrobocia oraz pomocy społecznej,
- spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków.
- Do pracy w ramach robót publicznych mogą zostać skierowani bezrobotni:
- bezrobotni do 25 roku życia,
- bezrobotni długotrwale,
- bezrobotni powyżej 50 roku życia,
- bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia.
- Bezrobotni do 25 roku życia oraz długotrwale bezrobotni na swój wniosek lub za ich zgodą, mogą zostać skierowani przez starostę, na zasadach dotyczących robót publicznych, do wykonywania przez okres 6 m-cy pracy niezwiązanej z wyuczonym zawodem, w wymiarze nieprzekraczającym połowy wymiaru czasu pracy.
- Roboty publiczne mogą być organizowane przez pracodawcę, jeżeli innym podmiotom gospodarczym realizującym takie same zadania jak wykonywane u tego pracodawcy przez skierowanych bezrobotnych w ramach robót publicznych nie zagraża z tego powodu likwidacja lub upadłość.
- Pracodawca składa wniosek o organizację robót publicznych do PUP właściwego ze względu na miejsce wykonywania robót publicznych.
- Starosta w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów powiadamia wnioskodawcę o rozpatrzeniu wniosku i podjętej decyzji.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o organizację robót publicznych, między starostą a organizatorem zostaje zawarta umowa, w której określa się:
- liczbę bezrobotnych i czas na jaki zostaną zatrudnieni,
- rodzaj i miejsce wykonywanych prac,
- terminy i wysokość refundowanych z Funduszu Pracy kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne,
- obowiązek informowania urzędu o wypadkach wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę ze skierowanym bezrobotnym,
- obowiązek zwrotu wypłaconych refundacji, w przypadku naruszenia wymogów dotyczących dopuszczalnej pomocy publicznej lub wykorzystania środków niezgodnie z umową oraz tryb i termin jego realizacji.
- Organizator robót publicznych lub upoważniony przez niego pracodawca zawiera z bezrobotnymi umowy o pracę.
Refundacja
- Starosta zwraca organizatorowi robót publicznych, który zatrudniał skierowanych bezrobotnych przez okres do 6 m-cy, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy (art.57 ust.1).
- Starosta może dokonywać zwrotu poniesionych przez organizatora robót publicznych kosztów z tytułu zatrudnienia na okres do 12 m-cy skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak przeciętnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego, jeżeli refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi
m-c ich zatrudnienia (art.57 ust.2). - Na wniosek organizatora robót publicznych starosta może przyznawać zaliczki ze środków Funduszu Pracy na poczet wypłat wynagrodzeń oraz opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne (art.57 ust.3).
- Bezrobotni do 25 roku życia oraz długotrwale bezrobotni na swój wniosek lub za ich zgodą, mogą zostać skierowani przez starostę, na zasadach dotyczących robót publicznych, do wykonywania przez okres 6 m-cy pracy niezwiązanej z wyuczonym zawodem, w wymiarze nieprzekraczającym połowy wymiaru czasu pracy (art.57 ust. 4).
- Starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił bezrobotnych skierowanych do prac część poniesionych kosztów na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie przekraczającej jednak kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, łącznie ze składką na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia (art. 57 ust.6).